12 Haziran 2013 Çarşamba

inna lillahi ve inna ileyhi raciun

inna lillahi ve inna ileyhi raciun deriz.buna inanırız.Allah tan geldik ve yine O na döneceğiz.

geçenlerde bi satır arasında dayımın hastalığından bahsetmiştim.satır arasında bahsetmiştim çünkü iyileşeceğine o kadar inanıyordum ki...pazartesi günü dayımızı kaybettik.Rabbim merhamet etsin.kabrini cennet bahçelerinden bir bahçe kılsın.günahlarını affetsin..
Allah ın Rasulu gibi biz de çok üzgünüz.kalp acıyor ,göz yaşarıyor.Rabbim onun hoşnut olmayacağı cümleler çıkarmasın ağzımızdan..
bugün patoloji sonuçlarını alacaktık.daha hastalığı teşhis edilememişti.o kadar hızlı ilerledi ki hastalanalı toplam 2 ay olmamıştır herhalde.buna nisbeten iyi olduğu günlerde dahil.hastanede toplam 15 gün gibi kalmış ..tam belli olmasa da lenfoma dan şüpheleniyorlardı.günü sayılı imiş ki tuhaf terslikler oldu.ilk şikayeti nefes alamıyorum midem yanıyor biraz da karnım ağrıyor diyordu.ama gayet dinç ve diriydi bu süreçte.sadece göğsünü kabartıyor dik duruyordu.bu bizim ilk ziyaretimizde gördüğümüz tablo.(yedi kule göğüs hastalıkları eğitim araştırma hastanesindeydi.) göğüs hastalıkları bölümünde ciğerleri ile ilgili araştırma yapılmış bir sorun bulamamışlardı.nefes alamadığı için kalp ile ilgili tetkikleri için bi başka hastaneye yönlendirmişlerdi.onları da yapıp hastanelerine geri dönmüşlerdi.biz de pek önemsemedik.çok korkunç bi tablo yoktu çünkü.

alem adamdı ve çok sinirliydi.kızdı bize sağken gelmediniz şimdi geliyorsunuz dedi.yengem de güldü sanki mehmet öldün de dedi ..

hastaneye geri döndükten bi kaç gün sonra idi ikinci gidişimiz arada 10 gün yoktur herhalde.o 10 günde nasıl olmuş ne olmuşsa yatağa düşmüştü.ilk gittiğimizde bizi kapıya kadar uğurlamış meşhur azarlarından bi azar da çekmişti.boğazı şişmiş.yutkunurken su içerken zorlanıyordu.gene bi azar daha çekti niye geldiniz o kadar yoldan kaç saat trafikte kalmışsınızdır vs diye.

bugün ağaç seviyorum diye ortalığı yıkanlar var ya ..ağaç öyle sevilmez böyle sevilir..orda burda sürekli gözü ağaçlarda olurdu.bakıma ihtiyacı olana hemen bakım yapardı.hastaneye ilk geldiği günler (yedi kuleyi bilenler bilir ağaçlar içinde güzel bi hastane) bahçede otururlarken yengeme' emine bi su al da şu ağaçları bi sula 'demiş ..ağaçları sulatmış..

boğazında çıkan nodüllerden parça aldılar.olacak bu ya o bi hafta beklenen patoloji sonucundan birşey çıkmadı.ölü hücrelermiş alınan hücreler.tekrar alınacaktı.ama kan değerleri düşük çıkıyor akyuvar kan vs veriyorlardı.aradan bi gecen 1 hafta sonunda aldılar herhalde yeni parçaları.bugün bi hafta geçmiş olacaktı.bugün çıkacaktı sonuçları..biz de dün gidecektik ziyaretine.dün ziyaret ettik gerçekten de :(((  ama kabrini :(

kabri onun seveceği bi ortam.ormanlık alanın biraz üstü.ağaçlar var çevresinde.ayazağa mezarlığında.çocukların isteği üzere oraya defnedildi..eğer köyüne defnedilmek istiyorduysa sinirlenmiştir yine :) dayımmm..canımmm..kabrin cennet bahçelerinden bi bahçe olsun..

kandilde aradım konuşamadın da sadece seni seviyorum dedin ya ben de seni seviyorum...Allah'a ısmarladım..

sizden ricam onun için yasin-i şerif okuyuvermeniz...vakti olmayan fatiha..vakti olmayan kelimei tevhid..

Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellemin oğlu İbrahim can çekişiyordu. Onu o hâlde görünce, gözleri yaşardı.
"Ey Allah’ın Rasûlü! Sen de mi?" diye soran sahabeye şöyle buyurdu:
"Bu, bir merhamet eseridir. Göz yaşarır, kalp hüzünlenir, fakat biz yine de Rabbimizin hoşnut olacağı şeyi söyleriz," diye cevap verdi. Sonra da: "Ey İbrahim! Biz senin ayrılışından dolayı çok üzgünüz," dedi.  Buhârî.

Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem, bir ölüyü gömdükten sonra şöyle dua etti:
"Allah’ım! Sen onun Rabbisin, onu sen yarattın. Onu İslâm’a sen hidâyet ettin. Ruhunu alan da sensin. Gizli ve açık hâllerini en iyi bilen sensin. Onu affetmen için aracılık etmeye geldik, ne olur onu bağışla!". Ebû Dâvud.

"Kabir, âhiret konaklarının ilkidir. Kim orada kurtulursa, artık gerisi kolaydır. Kim de orada kurtulamazsa, gerisi ondan daha zordur. Hangi manzara ile karşılaştımsa, kabri ondan daha korkunç buldum." Tirmizî. 

"Eğer siz, lezzetleri yok eden ölümü ansaydınız, bu kadar çok konuşmazdınız. O lezzetleri yıkanı çokça anın! Kabir, ya cennet bahçelerinden bir bahçedir, ya da cehennem çukurlarından bir çukurdur."Ebû Saîd radıyallahu anh. Rezîn.


15 yorum:

tuğba yıldırım dedi ki...

allah ahirette dayınızı utandırmasın.Baş sağlığı dilemeyi sevmiyorum anlamsız geliyor böyle zamanlarda.En iyisi dua etmek.çok üzüdüm.

hanife dedi ki...

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun..
Benimde babam ameliyattan çıktı bugün şu anda yoğun bakımda Rabbim müşkil imtihanlarla imtihan etmesin..
Allahın izniyle dayın için Yasini Şerif okurum ablacım Rabbim kabul eylsin...

Yeniler Kendini Hayat dedi ki...

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun... Rabbim merhamet etsin ruhuna, sağ kalanlara da dayanma gücü ve afiyet versin... Başınız sağolsun canım...

Adsız dedi ki...

Çok üzülerek okudum.Ölümün yüzü çok soğuk.Hastalık hastahaen hepsi sebep amenna ama yine de çok acı.Rabbim mekanını cennet etsin size de bol sabır versin.Başınız sağolsun.

Rabia Şeyma dedi ki...

Allah rahmet eylesin. Size de sabır versin. Çok zor gidenin yokluğuna alışmak ama dua etmekten başka da yapabileceğimiz bişey yok...
Allah mekanını cennet eylesin...

Sessizce dedi ki...

Başınız sağolsun, mekanı cennet olsun inşallah.

neval dedi ki...

Kardeşim Mevlam kabir rahatlığı versin. Başınız sağolsun

Syhn dedi ki...

okurum canım yasin okurum.
seni seviyorum demiş ya sende demişsin ya hiç üzülme.
bunu karşı taraf biliyor diye söylemeye gerek duymuyoruz ama birini kaybedince acaba biliyor muydu diye düşünüyoruz..
nur içinde yatsın.
fena oldum ben..

CEPAYNASI dedi ki...

başın sağolsun,sabır diliyorum...

güzel şeyler dükkanı dedi ki...

tuğba yıldırım:aminnnnnn..dua et lütfen..

hanife:baban için dua edeceğim..

yeniler kendini hayat:dua edin lütfen..

butikrabia:aminnn..dua et lütfen..ölümle tanıştık.enteresan duygular yaşadım-k.ne çok gel gitler oldu..evirdik çevirdik yüzler defa bir yana sonra diğer yana..anlamaya çalıştık..ayrılıktan dolayı üzgünüz..

rabiaşeyma:rabiacım ne olur dua et..zor bi imtihanmış..tattık.amenna..

sessizca:aminnn.çok teşekkür ederm..

neval:ne güzel dua..rabbim kabrini cennet bahçelerinden bir bahçe yapsın inşallah..

seyhan:seyhanım sağolasın.öyle enteresanki..bir öyle bir böyle düşünüyorum..bir teselli oluyor bir üzüntüye boğuluyorum...sonra onun rahatı önemli diyor dua ediyorum..teşekkür ederim yasin için Rabbim sizin geçmişlerinizi de o duadan nasiplendirsin..

cepaynası:dostlar sağolsun diyor büyükler ..aminn.dua edin lütfen..

mutlu yuvam dedi ki...

iNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN.
Bizde kayınbabamı kaybettik 10 haziranda kanserden :( Rabbim mezarlarını cennet bahçesi eylesin inşallah.Rabbim rahmetiyle muamelede bulunsun inşallah...

white glaze dedi ki...

Merhabalar;
Blogunu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım.
365. takipçin benim.
Bana da gelirsen sevinirim :)
Mutlu Bayramlar
Sevgiler
http://whiteglaze.blogspot.com

sevalin dünyası... dedi ki...

Allah mekanını cennet etsin inşallah.sizlerede sabır versin.

reyhane dedi ki...

Allah rahmet eylesin

nabrut dedi ki...

tüylerim diken diken oldu :(((
daha yeni okumuştuk iyi çıktı demiştin :(
Ölüm ne zaman gelecek kimbilebilir.Allah rahmet eylesin