16 Nisan 2013 Salı

ne güzel !

mumu çok severim.ateşin karanlıkla dansı ne güzeldir.biz küçükken sobalı evlerimizde elektrikler kesildiğinde sobanın üstündeki deliklerden ateş tavana yansır karanlıkla dans ederdi.keyifle izlerdik..huzur vericiydi..

çevremiz sağolsunlar ev almışız gibi hediyeler alıyorlar ikramda bulunuyorlar..halbuki başka bi kiralık eve geçtik..bu akşam eltimler kayınvalidem ve eltimin kızkardeşi vardı..çok güzel mumluklar getirmiş eltimin kızkardeşi ev hediyesi olarak.                      Yakdı yandırdı beni mahabbet bir âteş ile 
                      Ki tefü tâbumı ne şem' ü ne pervane bilir
                                                                                                Çevrinurdaaannnn bayıldım..teşekkür ederim bi kere daha..

Not:Aşk-ateş münasebetinde en çok kullanılan unsurlardan birisi mum (şem') ve pervane alegorisidir. Pervane, geceleyin ışığın çevresinde görülen küçük kelebeğe denir ve Divan şiirinde âşığı temsil eder. Bilindiği gibi pervane, ışığın çevresinde döner döner ve sonunda kendini o ışığın içine atar; her ışığın kaynağında sıcaklık, ateş olduğu için de kavrulur gider. Şair sevgilisini mum ışığına, kendisini de pervaneye benzeterek onun uğruna can vermeye hazır olduğunu ortaya koyar. Fakat âşığı yakan öyle bir ateştir ki, bu ateşin hararetini, şem'e duyduğu aşktan dolayı kendisini onun ateşinde yakan pervane bilmediği gibi şem'in kendisi dahi bilmez..

8 yorum:

Begüm Eryıldız dedi ki...

Mumluklara bayıldım güle güle kullanmak dileğiyle ....

balböcükleri dedi ki...

mum aşığı biri olarak bende bayıldım.güle güle kullan.

güzel şeyler dükkanı dedi ki...

begüm eryıldız: teşekkürler ..bende :)

balböcükleri:teşekkürler..size her rastladığımda ıspanaklı kiş dicem :) ıspanaklı kiş tarifiiii lütfeeennn..

Merve Sevim dedi ki...

fotoğraflar çok iyi çekilmiş, makine de süper olmalı :)

Syhn dedi ki...

gerçekten benim de hoşuma gitti güle güle kullan

güzel şeyler dükkanı dedi ki...

merve sevim:makinem güzel gerçekten..ama şimdilik ondan uzak durmam gerekiyor..
seyhan:sağol varol seyhanım :)

balböcükleri dedi ki...

ıspanaklı kiş:)

hamuru için:150 gr tereyağ,1 yumurta,1 kaşık sirke,2 bardak un,2 kaşık soğuk su,1 tatlı kaşığı kabartmatozu yoğurulup 10 dk buzdolabında dinlendirilecek.

iç harç için:1 kurusoğan,1 kırmızı biber az zeytinyağında pembeleştirilecek.ince kıyılmış ıspanak eklenir.tuz karabiber pul biber ekleyip ılıması için kenara alınacak.ılıyınca 1 yumurta sarısı,2 kaşık krema yada süt,1 bardak beyaz peynir rendesi eklenir.hepsi karıştırılır.hamur yağlanmış tart kalıbına yayılır.çatalla her bir yanına delikler açılır.iç harç üzerine döşenir.170 derecede pişirilir.fırından inmesine yakın üzerine kaşar rendesi serpilir.tekrar fırına atılır üzeri kızarınca yenmeye hazır ;)

Ays dedi ki...

Gerçekten çok şık bir hediye güzel günlerde kullanın:)

Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin tüm bilgilerin hala çok canlı olduğu fotoğraflarınızdan görülüyor:)